Sokakta İlk Adımlar 196 bin öğrenciyi daha ‘mezun’ etti!

MEB, Renault, Total Oil ve TTKÖD’nin sürdürdüğü, alanında Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan “Sokakta İlk Adımlar” 12’nci yılında 196 bin ‘mezun’ daha vererek 1 milyon 396 bin öğrenciye ulaştı.

Okul ek (1)
Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay ve desteğiyle, Renault, Total Oil ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği tarafından sürdürülen Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projesi 12’nci yılını tamamladı ve 2013-1014 Eğitim Öğretim Yılı’nda 196 bin ‘mezun’ daha verdi. Böylece projeden yararlanan ilköğretim öğrenci sayısı 1 milyon 396 bine ulaştı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar projeyi 12 yıldır en riskli 41 ilde uyguladıklarını belirtti.

Sokakta İlk Adımlar’ı trafikte en dezavantajlı grup olan çocuklara güvenli davranış alışkanlıkları kazandırmak için başlattıklarını söyleyen Aybar, şu bilgileri verdi:

“İstatistiki verilere göre, çocuklar yayalar içinde trafik kazalarından en çok etkilenen grup. Türkiye’de trafik kazalarında yaşamını yitiren her 100 yayadan 26’sı çocuk. Yine Türkiye’de 14 yaş altındaki çocukların, trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybetme riski, ne yazık ki Avrupa ülkelerine göre 3 ila 4 kat daha yüksek. Bu da, bize geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza karşı önemli sorumluluklar yüklüyor. Sokakta İlk Adımlar’ı bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için başlatmıştık. Öğretmenlerimiz ve ailelerden aldığımız geri dönüşler de, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.”

Afis

 

 Verilerle Sokakta İlk Adımlar

Sokakta İlk Adımlar Türkiye’nin kaza ortalaması en yüksek 41 ilinde, bin 370 okulda uygulanıyor.

2011- 2012 Eğitim Öğretim Yılı sonunda projeden 1 milyon 200 bin öğrenci yararlanmıştı. Proje 2012’de yenilendi ve Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokolün ardından 2013-2014 Eğitim Yılı’nda öğrencilerle yenilenmiş ve çevre sorunları da eklenmiş biçimde yeniden buluştu. Bu eğitim öğretim yılında projeden 196 bin öğrenci daha yararlandı.

Proje geçen sürede çok sayıda ödüle değer bulundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bir plaketle ödüllendirilen proje, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından 2008’de  “Altın Pusula Büyük Ödülü”ne layık görüldü. Platin Dergisi’nin “Zirvedekiler 2007 Ödülleri” kapsamında Sosyal Sorumluluk ve Tüketici Dünyası Altın Kalite Ödülü’nü aldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2011 yılında Sokakta İlk Adımları Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi olarak seçti. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve CSP Europe’un düzenlediği ‘KSS Pazaryeri 2011’ etkinliğinde En İyi Bilinçlendirme Uygulaması ve Uluslararası Jüri Özel Ödülü’nü aldı. 2012’de 2. HR Power Conference ve Kariyer.Net işbirliği ile 3 bin profesyonelin katılımıyla gerçekleşen online ankette Sokakta İlk Adımlar profesyoneller tarafından En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne layık görüldü. 2013’te Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Kent ve Yaşam Ödülleri Yılın Sosyal Sorumluluk ödülünü Sokakta İlk Adımlar projesine verdi.”

tuhıd odul (71)

About the Author

Leave a Reply

*