Sizin Fikriniz Sizin Projeniz

by :
comment : 0

2011-2014

Liseli öğrencileri çevrelerindeki yol güvenliği sorunları üzerine düşünmeye, bu sorunların çözümüne yönelik proje ve çalışmalar gerçekleştirmelerini sağlamak için hayata geçirdiğimiz Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışması 2011‘den bu yana düzenleniyor. Renault, Total Oil Türkiye, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışması uluslararası alanda da ses getirdi.

Bugüne kadar şu proje ve okullar Türkiye birincisi oldu:
2011-2012 Zeytinburnu Anadolu Lisesi “Küçüklerin Gözünden Büyüklerin Dünyası”
2012-2013 Füsun Yönder Anadolu Lisesi “Servisçini Denetle Trafik Emniyet’te”

2013-2014 Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi “Çıkartmalarla Öğren”

Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Tanıtım Filmi

 

2013-2014 Eğitim Öğretim döneminde ise Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi “Çıkartmalarla Öğren” adlı projesiyle birincilik ödülüne hak kazandılar.

Gençlerin projesi basit, düşük maliyetli ve etkiliydi. Önce ilçelerinde çocuğu, genci, yaşlısı herkesin yaşadığı sorunları saptamışlar. Ardından bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini derlemişler. Sonra bu sorunlara ilişkin uyarı metinleri hazırlamışlar. Ve okul yönetimi ile kantin işletmecisini de ikna ederek, ürettikleri yol güvenliği mesajlarını kantinde satılan her türlü ürünün üzerine yapıştırmışlar. Uygulama tüm öğrencilerin ilgisini çekmiş. Sorunlara daha farklı bakmalarını sağlamış.

1a

2a

Üstelik, projenin sonucunu ölçmek için öğrencilere iki aşamalı test de yapmışlar; proje uygulama öncesi ve sonrası. Aynı öğrencilerin ikinci testin sonucunda başarı oranları daha yüksek çıkmış.

Sonuç o kadar etkili ki, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü bu projeyi İstanbul genelinde tüm okullara yaygınlaştırma kararı aldı. Bunu da İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız açıkladı.

Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi 10 A sınıfı öğrencileri: Rana Kırdal, Baki Yağız Mert, Büşra Yılmaz

Rana Kirdal_Yağiz Mert_Busra Yilmaz

???????????????????????????????
clipimage 10673765 10674662 clipimage (1) clipimage (2)

C0047417368

 

1220349

 

Ekran Alıntısı

clipimage (1)

 

clipimage (2)

 

Leave a Reply

*